Naprawa gniazda zasilania

 

Uszkodzenia gniazda zasilania to dość częsta usterka w laptopach. Gniazda się wypalają w miejscu styku z płyta, pękają , lub się rozpadają po szarpnięciu itp.

Do wymian gniazda będzie potrzebna lutownica grotowa, podgrzewacz kwarcowy lub lutownica na gorące powietrze, plecionka oraz cyna. Płytę najlepiej umieścić nad podgrzewaczem następnie wylutować gniazdo za pomocą lutownicy na gorące powietrze. pady oczyścić plecionka umieścić nowe gniazdo i wlutować je za pomocą lutownicy grotowej. Jeśli sie dysponuje tylko lutownica grotową wylutowanie gniazda zasilania może być bardzo ciężkie. Lutownica „transformatorową” praktycznie nie da się tego zrobić w sposób szybki i estetyczny.

 

Koszt takiej usługi w naszym serwisie to 100 zł czas 1-2 dni

 

Niezalecany sposób naprawy gniazda zasilania w laptopie Asus x53

gniazdok52

 

Posiadamy na sprzedaż gniazda zasilania do popularnych modeli laptopów Asus Samsung i Lenovo ceny od 7 do 30 zł

 

 Naprawa gniazda zasilania Asus g53

Laptopy Asusa serii G53/G73 mają poważne problemy z wypalaniem się gniazd zasilania. Przyczyną tego jest duży pobór prądu przez laptopa, między 6,3 a 9,5 A przez gniazdko z pinem o średnicy 2,5 mm.

W laptopach innych firm mi toshiby przy poborze od 6,3 A stosowano gniazdka o średnicy pinu 3 mm lub gniazdka z 4 pinami, problem ten nie występuje w dellu i hp lub jest sporadyczny ze względu na specyficzna budowę gniazd zasilania zewnętrzna dość duża średnica  około 7 mm oraz co najmniej 3 pola lutownicze przez które płynie prąd zasilania.

 

Oznakami zbliżającego się końca gniazdka jest:

- nagrzewanie się wtyczki zasilacza

- przerywanie przy ruszaniu wtyczka

- ostatecznie brak reakcji na power

 

Na filmie prezentuje wymianę gniazdka w Asusie G53. w laptopie tym było już co najmniej raz wymieniane gniazdko ( widoczne na filmie ) ale nie połączyło się to z wymianą zasilacza. słaby kontakt zasilacza spowodował szybkie wypalenie gniazda w miejscu połączenia z płyta główną. Wtyczka zasilacza posiadała widoczne ślady stopienia wtyczki zasilającej. Po kilku minutach pracy wtyczka sie bardzo nagrzewała ale nie jestem w stanie określić temperatury, na szczęście dało się ją wyciągnąć z gniazdka. Zdarzają się przypadki scalenia zasilacza z laptopem, spotkałem sie z czymś takim w laptopie Asus F5 i G53.

 

Wymianę dokonałem na lutownicach:

 

Weller WD1 – lutownica ustawiona na 450 stopni, oraz stacji PT 968 – lutownica na gorące powietrze zdana temperatura temperatura 280 stopni.

 

dodatkowo potrzebne będzie:

- plecionka – używam plecionki Entlot L25

- spoiwo lutownicze sn60 pb 40

- topnik w żelu

- izopropanol do czyszczenia

- gniazdko do kupienia w firmie  http://www.delpol.eu/ koszt 9 zł

 

 

Przebieg:

nanosimy topnik na pola lutownicze, po czym rozgrzewamy lutownice pola i dodajemy cynę z ołowiem na każde z pól, kiedy na każdym z pól jest już cyna z ołowiem jednocześnie lutownica grotową i na gorące powietrze rozgrzewamy pola lutownicze do rozpłynięcia sie cyny, po pewnym czasie gniazdko powinno wypaść same lub delikatnie wyciągamy je szczypcami, pola czyścimy plecionką izopropanolem, montujemy nowe gniazdko lutujemy pola i czyścimy wszystko plecionką.

Wymianę gniazdka można przeprowadzić na kilka sposobów z wykorzystaniem dolnego podgrzewacza, stacji do bga lub tylko lutownicą grotową i plecionka lub z wykorzystaniem odsysacza. Na filmie przedstawiłem moim zdaniem najszybsza i najskuteczniejsza metodę wyplotowania gniazdka. Identyczny przebieg ma proces w przypadku gniazdek USB oraz audio.

W razie pytań proszę pisać.

 

Koszt usługi w moim serwisie 99 zł czas 1 dzień lub na poczekaniu w przypadku rozkręconego laptopa.

Filmy:
Część nr 1:

Część nr 2