Naprawa gniazda AsusG53

Laptopy Asusa serii G53/G73 mają poważne problemy z wypalaniem się gniazd zasilania. Przyczyną tego jest duży pobór prądu przez laptopa, między 6,3 a 9,5 A przez gniazdko z pinem o średnicy 2,5 mm.

W laptopach innych firm mi toshiby przy poborze od 6,3 A stosowano gniazdka o średnicy pinu 3 mm lub gniazdka z 4 pinami, problem ten nie występuje w dellu i hp lub jest sporadyczny ze względu na specyficzna budowę gniazd zasilania zewnętrzna dość duża średnica  około 7 mm oraz co najmniej 3 pola lutownicze przez które płynie prąd zasilania.

 

Oznakami zbliżającego się końca gniazdka jest:

- nagrzewanie się wtyczki zasilacza

- przerywanie przy ruszaniu wtyczka

- ostatecznie brak reakcji na power

 

Na filmie prezentuje wymianę gniazdka w Asusie G53. w laptopie tym było już co najmniej raz wymieniane gniazdko ( widoczne na filmie ) ale nie połączyło się to z wymianą zasilacza. słaby kontakt zasilacza spowodował szybkie wypalenie gniazda w miejscu połączenia z płyta główną. Wtyczka zasilacza posiadała widoczne ślady stopienia wtyczki zasilającej. Po kilku minutach pracy wtyczka sie bardzo nagrzewała ale nie jestem w stanie określić temperatury, na szczęście dało się ją wyciągnąć z gniazdka. Zdarzają się przypadki scalenia zasilacza z laptopem, spotkałem sie z czymś takim w laptopie Asus F5 i G53.

 

Wymianę dokonałem na lutownicach:

 

Weller WD1 – lutownica ustawiona na 450 stopni, oraz stacji PT 968 – lutownica na gorące powietrze zdana temperatura temperatura 280 stopni.

 

dodatkowo potrzebne będzie:

- plecionka – używam plecionki Entlot L25

- spoiwo lutownicze sn60 pb 40

- topnik w żelu

- izopropanol do czyszczenia

- gniazdko do kupienia w firmie  http://www.delpol.eu/ koszt 9 zł

 

 

Przebieg:

nanosimy topnik na pola lutownicze, po czym rozgrzewamy lutownice pola i dodajemy cynę z ołowiem na każde z pól, kiedy na każdym z pól jest już cyna z ołowiem jednocześnie lutownica grotową i na gorące powietrze rozgrzewamy pola lutownicze do rozpłynięcia sie cyny, po pewnym czasie gniazdko powinno wypaść same lub delikatnie wyciągamy je szczypcami, pola czyścimy plecionką izopropanolem, montujemy nowe gniazdko lutujemy pola i czyścimy wszystko plecionką.

Wymianę gniazdka można przeprowadzić na kilka sposobów z wykorzystaniem dolnego podgrzewacza, stacji do bga lub tylko lutownicą grotową i plecionka lub z wykorzystaniem odsysacza. Na filmie przedstawiłem moim zdaniem najszybsza i najskuteczniejsza metodę wyplotowania gniazdka. Identyczny przebieg ma proces w przypadku gniazdek USB oraz audio.

W razie pytań proszę pisać.

 

Koszt usługi w moim serwisie 99 zł czas 1 dzień lub na poczekaniu w przypadku rozkręconego laptopa.

Filmy:
Część nr 1:

Część nr 2