Zwarcie opis

Zwarcie – niespodziewane nagle występujące zmniejszenie rezystancji obwodu elektrycznego do niezwykle małych wartości. Prąd zwarcia jest zawsze znacznie większy od prądu roboczego obwodu. Skutkiem czego są znaczne uszkodzenia elementów znacznie przeciążonych prądem zwarciowym.   Poważne zwarcie laptopie może wypalić ” dziurę” w laminacie, oraz spalić dość dużą ilość elementów.  Elementy które przywierają zazwyczaj się mocno nagrzewają i można je zidentyfikować. Elementy zwarte należny wymienić na nowe. W przypadku zwarć między warstwami laminatu w okolicach gniazda zasilania można spróbować rozwiercić powstały otwór,  jeśli występuje duże wypalenie laminatu wraz z jego podniesieniem naprawa jest praktycznie niemożliwa.

 

Na szczęście nie każde zwarcie kończy się tak tragicznie jak te ze zdjęć poniżej.

 

Skutki zwarcia zasilania procesora w laptopie MSI.

DSC_0289

 

DSC_0288

 

DSC_0287

 

Wygląd zwarcia zasilania w laptopie Lenovo G570 czyli jedna wielka dziura.

 

DSC_0306

 

 

Objawy zwarcia. Typowym objawem zwarcia jest pojawienie się dymu w czasie korzystania z notebooka, w razie zaobserwowania takich ” atrakcji” należy  odłączyć zasilacz oraz wyciągnąć natychmiast baterię z notebooka, sprzęt dostarczyć do serwisu w celu oszacowania strat.  W przypadku gdy w podłączonym zasilaczu gaśnie dioda, lub dioda miga a z zasilacza można usłyszeć tykanie, to  mamy również do czynienia ze zwarciem, ale w tym przypadku zadział w zasilaczu system zabezpieczenia przed przeciążeniem.  Podobnie jak w pierwszym przypadku należy odłączyć zasilacz i baterie i udać się do serwisu.

Zwarciom ulegają również układy BGA takie jak karty graficzne, mostki południowe północne, układy hybrydowe oraz ostatnio procesory BGA z u na końcu oznaczenia.